سبد خرید

Whatsapp Premium

سلام کمک نیاز دارید؟ ارتباط با ما در واتساپ

ارتباط با ما در واتساپ
Close and go back to page

مطالب

بزرگ ترین پرنده پروازی دنیا

پرنده قول پیکر
بزرگ ترین پرنده پروازی که در حال حاضر در زمین در حال زیستن هست

بیماری تاج آبی یا تب لجن

تاج آبی بیماری است که عامل آن هنوز مشخص نیست.

بوقلمون ممکن است در هر سنی به این بیماری دچار شود.
در جوجه بوقلمون های سه تا چهار روزه میزان تلفات از این بیماری زیاد است.
به طور معمول در نیمه های تابستان، این بیماری به شدت بروز میکند.
علاوه بر تلفات، کم شدن وزن و ضعیف شدن شدید بوقلمون ها از اثرهای بیماریست.
تلفات شدید این بیماری در آخر بهار بیشتر است.

چگونگی سرایت بیماری:
آب و غذای آلوده به مدفوع و فضولات حیوانات بیمار، باعث انتشار بیماری می شود.
نشانه های بیماری بوقلمون :
جوجه بوقلمونهای جوان که دچار این بیماری بشوند، حالت لرز دارند و مرتب جیک جیک میکنند.
فضولات جوجه های بیمار، قهوه ای مایل به سبز تا قهوه ای مایل به زرد تغییر رنگ میدهد و آبکی است.
پاهای بوقلمون بیمار سرد و رگها به طور کامل معلوم می شوند.
بیماری تاج آبی ناگهان بروز میکند.
در این بیماری، مقدار مصرف دان و آب در بوقلمون ها کم می شود.
بوقلمون بیمار به سرعت آب بدن خود را از دست میدهد.
پیشگیری و درمان بوقلمون :
استفاده از آنتی بیوتیک هایی که در آب حل می شوند، بسیار اثربخش است.
در درمان این نوع بیماری داروی تی ان تی بهمراه پروبیوتیک یا تایلوزین تجویز میشود.

کلمات کلیدی:
#تاج_آبی #تاج_آبی_بوقلمون #بوقلمون #اسهال_قهوه_ای #اسهال_سبز #کاهش_اشتها #کله_بادی #جوجه_بوقلمون #تب_لجن

محبوبیت گربه بین انسان ها

گربه یکی از قدیمی ترین حیوانات خانگی محسوب می شود؛ با این حال اطلاعات زیادی در مورد روند اهلی شدن این حیوان وجود ندارد.

باستان شناسان در تحقیقات خود در جزیره قبرس (سال 1983)، استخوان فک گربه ای با قدمت 8 هزار سال را کشف کردند؛ با این حال محققان براین باور بودند که اهلی کردن گربه ها با چندین هزار سال قبل باز می گردد. سال 2004، در ادامه اکتشافات در قبرس، باستان شناسان موفق به کشف استخوان های گربه ای شدند که در کنار انسان دفن شده بود. این کشف ثابت کرد که گربه های باستانی این جزیره، اهلی شده بودند و سابقه اهلی شدن این حیوانات به 1500 سال عقب تر باز می گردد.

سال 2007، قطعه دیگری از پازل روند اهلی شدن گربه ها کامل شد و محققان با آنالیزهای ژنتیکی دریافتند، جد گربه های اهلی امروزی، گربه وحشی آفریقایی (Felis silvestris lybica) است که هنوز هم وجود داشته و در شمال آفریقا و شبه جزیره عربستان زندگی می کند.

نتایج بدست آمده نشان داد، گربه ها حدود 12 هزار سال قبل در این مناطق اهلی شدند. این حیوانات با حفظ برخی خصوصیات وحشی مثل شکارگری و براساس نفع دو طرفه، به زندگی با انسان روی آوردند. همزمان با آغاز عصر کشاورزی و حضور جوندگان در انبارهای غلات، انسان با دادن غذا به گربه ها، از آنها برای شکار موش و سایر جوندگان موذی استفاده کرد.

این نفع دو طرفه تاکنون ادامه یافته و اکنون، این پشمالوهای دوست داشتنی به محبوب ترین حیوان خانگی انسان تبدیل شده است. گفته می شود که نگهداری از گربه، به بهبود سلامت روان، کاهش استرس، اضطراب و افسردگی کمک می کند.

سابقه نامگذاری روزی به نام دوست پشمالوی انسان

نخستین بار در سال 2002، صندوق بین المللی رفاه حیوانات (IFAW) با همراهی گروه های حامی حیوانات، تاریخ 8 اوت را به عنوان روز بین المللی گربه ها نامگذاری کردند.

پرشین (Persian)، سیامی (Siamese)، برمه ای (Burmese)، بنگال (Bengal) و مانچکین (Munchkin) از جمله معروف ترین نژادهای شناخته شده گربه در جهان محسوب می شوند.

آیا گربه ها محبوب تر از سگ ها هستند؟

گفته می شود که سگ، دوست باوفای انسان است؛ اما با جستجو در اینترنت و شبکه های اجتماعی، با میلیون ها عکس از گربه ها مواجه می شوید. حال این سوال مطرح می شود که سگ یا گربه؟ کدام محبوب تر هستند؟

آمارها نشان می دهد، 36.5 درصد از مردم آمریکا در منازل خود سگ دارند که این میزان برای گربه 30.4 درصد است؛ با این حال، جمعیت گربه های این کشور 5 میلیون بیشتر از تعداد سگ ها بوده و بالغ بر 76 قلاده تخمین زده می شود.

جمعیت گربه ها در جهان

تخمین زده می شود که بین 500 تا 600 میلیون گربه در سراسر جهان وجود داشته باشد. براساس آخرین گزارش ورلداطلس (worldatlas) مربوط به ماه مارس 2017، کشورهای ذیل دارای بیشترین تعداد جمعیت گربه در جهان هستند:

آمریکا: 76.5 میلیون
چین: 53 میلیون
روسیه: 12.75 میلیون
برزیل: 12.5 میلیون
فرانسه: 9.5 میلیون
ایتالیا: 9.5 میلیون
انگلیس: 7.75 میلیون
آلمان: 7.75 میلیون
اوکراین: 7.5 میلیون
ژاپن: 7.25 میلیون

استوبی سگ

✨استوبی سگ #مشهور آمریکایی است که 18 ماه در جبهه های مختلف حضور داشت و بارها با خبر دادن حملات شیمیایی جان بسیاری را نجات داده است!
این سگ از ارتش آمریکا مدال شجاعت دریافت کرده است🥇🎖🏅

🚩استفراغ در پرندگان:

برگشت غذا بطور شایعی در پرندگان دیده میشود.که به معنای بیرون ریختن محتویات دهان ، مری یا چینه دان است. چنین پرنده‌ای اغلب سر خود را تکان داده و گردن را کشیده نگه میدارد. غذای بیرون ریخته شده به نظر هضم نشده است و به همان شکلی که خورده شده بوده بیرون می ریزد، استفراغ را باید نشانه بیماری جدی دانست و هر چه سریعتر به آن رسیدگی نمود.

🚩علت برگشت غذا و استفراغ در پرندگان:

1_عفونت ها: باکتریایی ، قارچی ، ویروسی ، انگلی.

2_علل تغذیه ای: افزایش پروتئین ، افزایش ویتامین D ، کاهش ویتامین A بدن ، کاهش ویتامین E بدن یا کمبود سلنیوم ، افزایش آهن بدن ، آلرژی غذایی ، پرخوری ، تغییر ناگهانی در جیره غذایی ، نگهداری غذا و دارو در شرایط دما و با غلظت نامناسب.

3_مسمومیت ها: فلزات سنگین ، گیاهان سمی ، شکلات ، نیکوتین ، نمک ، غذاهای فاسد شده ، آووکادو ، الکل ، سیگار ، حشره کشها ، تفلون ، ضدعفونی کننده ها

💊راه های درمان:

*درصورت انگلی بودن عامل بیماری مصرف anti parasite (آنتی پاراسایت)
*در صورت عفونی بودن مصرف TNT بهمراه پروبیوتیک

نگهداری سگ و سلامت روان

اگر شما تا کنون یک حیوان خانگی داشته‌اید، می‌دانید که چقدر سرگرم‌کننده‌اند و محبت آن‌ها دلگرم‌کننده است. همواره از سگ‌ها به‌عنوان «بهترین دوست انسان» یاد شده، اما آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که این دوستان پشمالوی باوفا در حقیقت محافظ جسم و روان شما هستند

تحقیقات بسیاری در این زمینه، نشان می‌دهد که تماس مداوم با سگ، یا نگهداری از آن می‌تواند برای سلامت روان و جسم بسیار مفید باشد. جای تعجب نیست که بیمارستان‌ها، خانه‌های سالمندان و بسیاری درمان‌های توانبخشی در کشور‌های توسعه‌یافته، از سگ‌ها برای بهبود روحیه، تسکین تنش و کاهش درد استفاده می‌کنند
صاحبان سگ کمتر احتمال دارد که از افسردگی رنج ببرند چرا که بازی با یک سگ می‌تواند سطح «سروتونین» و «دوپامین» را که هورمون‌های شادی و لذت هستند افزایش دهد. همچنین این افراد سطوح «گلیسرید» و «کلسترول» (شاخص‌های بیماری‌های قلبی) پایین‌تری دارند و در سنین بالای ۶۵ سال، نسبت به هم سن و سالان خود کم‌تر نیاز به پزشک پیدا می‌کنند
یک مطالعه تازه نشان می‌دهد که تنها پس از ۵ تا ۲۴ دقیقه تعامل، مقدار هورمون استرس خون کاهش می‌یابد.

فواید سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ محتوای بسیار بالایی از پروتئینی به نام آلبومین دارد که یک منبع عالی از انرژی است. این تنها پروتئینی است که فورا توسط بدن جذب شده، افزایش فوری انرژی را فراهم می کند.

پروتئین سفیده تخم مرغ به راحتی جذب ماهیچه‌ ها می ‌شود و هر سفیده بدون زرده در حدود ۶/۳ گرم پروتئین خالص دارد که حاوی تمامی ۸ اسید آمینه اساسی مورد نیاز بدن شامل والین، لوسین، ایزولوسین، لیزین، متیونین، فنیل آلانین، ترئونین و تریپتوفان است و ویتامین‌ های A, E, K, B۱۲, ریبوفلاوین و اسید فولیک نیز به وفور در سفیده تخم مرغ یافت می ‌شود

کاسکو قرمز

کاسکو یا همان طوطی خاکستری آفریقایی یک طوطی باهوش و بسیار زیبا با ویژگی هایی خارق العاده است که بهترین طوطی سخنگو در جهان معرفی شده است و یک پرنده کاملا اجتماعی می باشد و تاکنون همه ی ما آن را به رنگ خاکستری به همراه یک دم قرمز زیبا دیده ایم .

😳😳

به تازگی یک نجیب زاده به نام Hennie Diedericks در آفریقای جنوبی فعالیت خود را روی طوطی خاکستری آفریقایی شروع کرد و ژن های مسئول رنگ را در این طوطی مورد بررسی قرار داد و یک ژن مسئول رنگ قرمز را در برخی از گونه های طوطی خاکستری آفریقایی پیدا کرد. این ژن قرمز نادر که در کاسکو عامل قرمزی نامیده می شود موجب گردید که تا آقای Diedericks  امروز طوطی خاکستری آفریقایی قرمز رنگ را تولید کند . این کاسکو ها یک نوع طوطی خیره کننده بسیار نادر و البته فوق العاده جذاب هستند که ارزش آنها چیزی حدود $۱۵۰,۰۰۰ – $۲۵۰,۰۰۰ می باشد. تولید این نوع از طوطی خاکستری آفریقایی بسیار مشکل است و تقاضا برای آن در سراسر جهان طی این مدت کوتاه بسیار بالا می باشد.

البته استفاده از این ژن برای تغییر رنگ احتمالات مبنی بر ایجاد ضعف در سیستم سلامتی کاسکو را نیز قوت می بخشد و  برخی از این کاسکو های تولید شده قرمز رنگ دچار مشکلات کبدی می باشند و بهتر است که پرورش دهندگان و تولید کنندگان علاوه بر سود تجاری ، فاکتورهای سلامتی طوطی ها را نیز به خوبی تامین نمایند.

پرریزی یا تولک رفتن پرندگان:

پرریزی یا تولک رفتن پرندگان:

پوشش خارجی بدن پرندگان پر است که از جنس مو یا پشم پستانداران و یا فلس خزندگان یا ماهی ها می باشد و باعث حفاظت پوست از عوامل آسیب رسان خارجی می شود. پر پرنده مانند یک عایق برای حفظ درجه حرارت بدن و حفاظت در برابر رطوبت و همچنین در فراهم کردن ویژگی آیرودینامیک برای پرواز نیز نقش مهمی دارد . در بیشتر پرندگان پر قابلیت استتاری را فراهم مینماید و نیز در زمان جفت یابی پر عاملی برای جذب

جنس مخالف و گویای تفاوت های جنسی بین نر و ماده است ..

پرندگان به طور تدریجی پرهای خود را عوض می کنند به این معنی که پرهای نو جایگزین پرهای قدیمی تر می شوند. اما در دوره ای از زندگی برخی پرنده ها ، این تعویض دفعتا رخ می دهد که این دوره را  “دوره تولکی” یا ” پرریزی”  molting می نامند. این حالت در خزندگان هم دیده می شود که به آن هم molting یا پوست اندازی می گویند .

.

درپرندگان وحشی ، پرریزی همانند دوره تولید مثلی،  به تغییر فصل و طول مدت روز بستگی دارد. دیگر عوامل مؤثر بر پریزی،  دمای محیط ، تغذیه ، و تولید مثل است. بیشتر پرندگان وحشی در بهار و پاییز پریزی یا تولکی دارند. در صورتی که محیط زیست پرندگان خانگی نیز به شرایط طبیعی نزدیک باشد ،  تولکی پرندگان خانگی نیز با شرایط طبیعی قابل رخ داد خواهد بود. مثلا برای طیور پرورشی مثل مرغ های تخم گذار ، با تغییر طول مدت روشنایی و یا تغذیه دوره تولکی القا می شود و این پرنده ها را به طور عمدی به دوره پرریزی می برند.

.

تولکی یا پریزی در یک مقطع زمانی ،  به نحوی است که  پرنده نه بی پر میماند ونه قابلیت پروازش را از دست میدهد. بر خلاف پرندگان وحشی، پرندگانی که در اسارت زندگی میکنند بیشتر دچار اختلالات پریزی میگردند تا پریزی طبیعی که ناشی از مشکلات نگهداری مثل تغذیه می شود. پرندگان خانگی ما ،  نا خواسته  و یا ندانشته و در اثر اشتباهات نگهداری ما ، توسط منابع نور مصنوعی که ما معمولا در جهت راحتی خود خاموش و روشن میکنیم دچار اختلال پریزی یا تولکی خارج از وقت و فصل گردند. نور های مصنوعی میتوانند توازن و تغییرات نوری فصلی را نقض نمایند و همین عامل باعث اختلال در پریزی  های خارج از فصل پرندگان خانگی میگردد. در همین راستا،  سیستم های گرمایشی خانگی  نیز همان تاثیر سوء را دارند  که باعث شبیه سازی فصل گرم میشوند و باعث عدم تشخیص  فصل سرد در پرندگان میگردد. ما انسان ها ممکن است در هر موقعی که نیاز به استراحت یا خواب داریم   گرما یا سرمای محیطمان را کم و زیاد کنیم.

.

این دستکاری انسان از محرکهای محیطی  و مصنوعی میباشد که منجر به تولکی یا پریزی نامنظم، ناقص، کوتاه یا طولانی مدت در پرندگان می شود. که کاملا اشتباه و مخاطره انگیز است.ایجاد این عوامل  توسط انسانها در برخی موارد، ممکن است باعث پرریزی بطور مداوم گردد و یا ممکن است  هر چند سال یکبار تولکی در پرنده رخ  دهد.

.

جایگزینی و ساخت تعداد زیادی از پرهای جدید در تولکی سنگین و یا تکراری، می تواند برای پرنده بسیار پر تنش باشد و باعث فقر منابع ویتامینی و املاح در بدن پرنده گردد. در طول پریزی، کیفیت تغذیه از اهمیت زیادی برخوردار است. اما می بایست در تمام طول سال  تغذیه  پرندگان را متنوع و بهینه نمود تا در دوران تولکی دچار کمبود و فقر منابع  مورد نیاز بدن نگردد . در زمان پرریزی بدن پرندگان در افزایش تقاضا برای جذب پروتئین، کلسیم و آهن بسر میبرد و میتواند فقر بدنی را برای پرندگان بدنبال داشته باشد. ساخت پرهای  جدید نیاز به مقدار زیادی  انرژی و  مواد مغذی دارد و این زمانی میسر میگردد که برنامه تغذیه مطلوبی را در طول سال بویژه در زمان تولکی اندیشید.

.

در شرایط تولکی نگهداری پرنده  دچار چالش های دیگری نیز میگردد.  برخی از پرندگان در زمان تولکی کمتر فعالیت دارند و کاملا آرام به نظر میرسند که غالبا در تمام پرندگان این نکته مشهود است، در برخی دیگر توقف تخم گذاری رخ می دهد همانگونه  که در طیور تخمگذار این حالت را ایجاد میکنند و پرنده ها را به طور مصنوعی وادار به توقف تخم گذاری و پرریزی اجباری میکنند تا بعد از آن دوره جدید تخم گذاری آغاز شود.

در پرندگانی مانند قناری ممکن است در دوره تولکی، آواز خوانی متوقف شود .  در این دوران هرگونه استرس میتواند سلامت پرنده را بخاطر پایین بودن سطح ایمنی بدنشان با خطر مواجه سازد. ولی با ایجاد یک برنامه منظم و تنظیم دما و نور محیط نگهداری پرندگان مطابق با هر فصل میتوان سلامت و شادابی پرندگان خانگی را حفظ کرد.

در زمان تولکی نیاز است تغذیه پرندگان را متنوع کنید. نیاز است جیره مفیدی از میوه ها که گروه زیادی از ویتامین ها را دارند  همه روزه جهت تغذیه پرندگان مورد استفاده قرار گیرند. منابع کلیسم و همچنین دانه های مختلف و مقوی می بایست در اختیار پرنده قرار داده شود. استحمام در زمان تولکی یک نکته مهم و مورد نیاز برای پرندگان اس

ت. آبتنی و استحمام سطح پوست بدن پرنده ها را در جهت رشد پر های جدید آماده نگه میدارد و از خشکیدگی روزنه های رویشی پر جلوگیری می نماید.

.

در صورتی که پرنده شما دچار تولکی نامنظم یا دچار رشد غیر طبیعی  پرها خارج از زمان طبیعی خود شده است  میبایست توسط یک دامپزشک پرندگان مورد بررسی قرار گیرد.

مکمل هایی که باید در فصل پرریزی مصرف بشه شامل

اد3ای

سریا

کلسی مین

هست که باید هفته ای یکبار حتما مصرف بشه.

علت مرگ و میر در جوجه ها

اكثر مرگ و میرها در جوجه كشی قناری و سایر پرندگان می تواند كمبود مواد معدنی و ویتامینها و یا همزمان مصرف كردن این دو و یا به تنهایی مصرف كردن یكی از این دو باشد.

کمبود ویتامین A (رتینول): موجب کوری - نقرس - تلفات جنینی در روزهای اول و دوم رشد جنین بخاطر نارسایی سیستم گردش خون و کاهش میزان خروج جوجه ها از تخم می شود . معمولا علت کمبود این ویتامین ناشی از عدم استفاده از سبزیجات و مصرف غذای کهنه می باشد. اسفناج- هویج-ذرت

کمبود ویتامین D (کلسیفرول) : موجب نرمی استخوان و کج شدن استخوان های بلند ( مثل ساق پا ) , کاهش ضخامت پوسته تخم و مرگ جنین در اواخر دوران جوجه کشی شود . معمولا به علت عدم دسترسی پرنده به نور آفتاب بروز می کند.

منابع این ویتامین : این ویتامین در روغن ماهی - زرده تخم مرغ - نارنج و نور آفتاب یافت میشود.

کمبود ویتامین E (توکوفرول) : موجب عدم باروری تخمها , ضعف جوجه خارج شده از تخم , مرگ در روزهای اولیه پس از خروج از تخم همراه با خیز زیر پوستی و آتروفی عضلانی می شود . در اثر مصرف دان ها یا مواد چرب اکسید شده بروز می کند.

منابع این ویتامین : این ویتامین در جگر سیاه - زرده تخم مرغ - موز - جوانه گندم - کاهو - کلم - روغن بادام زمینی - کره یافت میشود.

کمبود ویتامین B1 (تیامین) : موجب بدنیا آمدن جوجه های ضعیف و دارای لرزش می شود که ظرف چند روز پس از خروج از تخم تلف می شوند.

منابع این ویتامین : این ویتامین در مخمرجو - تخم مرغ - لبنیات یافت میشود.

کمبود ویتامین B2 (ریبو فلاوین) : موجب فلجی و جمع شدگی پنجه پا از مرحله دوم رشد جنینی به بعد می شود.

منابع ویتامین : این ویتامین در اسفناج - شیر - سفیده تخم مرغ -آب جو یافته میشود.

کمبود نیاسین ( اسید نیکوتینیک ) : موجب کاهش میزان جوجه درآوری می شود. معمولا به علت استفاده از منابع پروتئینی نامرغوب و کمبود اسید آمینه تریپتو فان بروز میکند.

کمبود ویتامین B6 (پیریدوکسین) : به سبب نقش مهمش در رشد اولیه جنین , موجب افزایش مرگ و میر جنین می شود . جیره های غذذایی حاوی پروتئین زیاد بطور ثانویه موجب کمبود این ویتامین می شود . کمبود همزمان این ویتامین و ماده معدنی منگنز موجب بزرگ شدن مفصل خرگوشی ( مفصل بالای ساق پای پرنده ) شده و منجر به دررفتگی پا به یک طرف گردد

.منابع این ویتامین : این ویتامین در جوانه گندم - ذرت - سبزی ها - برنج - زرده تخم مرغ - سیب زمینی یافت میشود.

کمبود اسید فولیک ( فولاسین ) : موجب مرگ و میر جوجه در دوره اولیه رشد در اثر کم خونی و گاهی مرگ و میر درهنگام خروج جوجه از تخم می شود . معمولا براثر مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک بروز می کند . زیرا آنتی بیوتیک موجب از بین رفتن باکتری های روده ای که مسئول ساختن این ویتامین هستند , می شود.

کمبود ویتامین B12 (کوبالامین) : موجب کم خونی و مرگ در دوران اولیه و گاهی ادم و تحلیل رفتن رشد عضلانی در مرحله دوم رشد جنینی می شود.

منابع این ویتامین : این ویتامین در زرده تخم مرغ وپسته یافت میشود.

کمبود اسید پنتوتنیک : موجب بروز پرهای غیرعادی همراه با خونریزی زیر پوست در مرحله سوم رشد جنینی می گردد.

کمبود بیوتین: موجب مرگ و میر در مرحله اول و سوم رشد جنینی همراه با تغییر شکل منقار به صورت منقار طوطی و کوتاه شدن طول استخوان ها می شود.

کلسیم(ca) و فسفر(p) : میزان هر یک از این دوماده به تنهایی و نسبت بین آنها تاثیرزیادی برضخامت پوسته تخم و رشد استخوان بندی جنین دارد . کمبود آنها و یا عدم تعادل بین آن دو موجب کاهش قدرت جوجه در خروج از تخم می شود . جوجه های مبتلا دارای رانهای ضخیم و بال های کوتاه همراه با خیز زیر پوست گردن و نرمی استخوان می باشد.

منیزیم (mg) : این ماده معدنی در تنظیم رشد استخوانی نقش داشته و کمبود آن موجب بیماری پروزیس, کوتاه شدن طول بال خیز زیر پوستی و منقار طوطی شکل می شود.

💊راه های پیشگیری و درمان:

مصرف دوره ای و منظم مکمل های

آد3ای

آمینوویت

کلسی مین

پروبیوتیکپروبیوتیک

و مصرف سریا آنتی و سریا از روز اول تولد جوجه ها تا زمان دان خور شدن آنها

تماس با ما


  • آدرس : ایران - استان قم - شهر قم۲
بالا